Licencjat już napisany i zastanawiasz się, co zrobisz ze swoim życiem, gdy go obronisz? Jesteś absolwentem lub absolwentką jakiegokolwiek MISH-u w Polsce i zakochałeś/aś się w tej formie studiowania? A może ukończyłeś/aś zwykłe studia i szukasz czegoś więcej, a słyszałeś/aś o legendarnym Kolegium MISH UW? Tak się składa, że to Kolegium prowadzi studia II stopnia i skoro to czytasz, to najwyraźniej masz na nie ochotę. Już mówimy, co musisz zrobić, aby albo kontynuować studia na MISH, albo dopiero je zacząć! W wielu miejscach będziemy odsyłali do naszego Poradnika Pierwszaka, w którym wszystko opisaliśmy dla studentów i studentek pierwszego roku I stopnia – całość niewiele się różni. Gdyby nawet po tych bogatych lekturach coś pozostało niejasne, to pisz śmiało do samorządu. A może interesujesz się poszczególnymi kierunkami i chcesz informacji z pierwszej ręki? Nic prostszego, nasi konsultanci czekają na zainteresowanych!

Rekrutacja

Rekrutacja na stopnia II stopnia MISH odbywa się oczywiście poprzez system IRK (https://irk.uw.edu.pl). Musisz jednak wiedzieć, że wygląda ona inaczej dla absolwentów MISH i absolwentów z innych kierunków.

Jeśli jesteś absolwentem lub absolwentką jakiegokolwiek MISH (tak warszawskiego, jak każdego innego polskiego), to w IRK wybierasz kierunek MISH z dopiskiem “(Dla absolwentów MISH)”. Jeśli natomiast nie miałeś/aś wcześniej do czynienia z MISH, wybierasz z dopiskiem “(Dla absolwentów innych kierunków)”. Całość rekrutacji różni się generalnie tym, że w przeciwieństwie do innych absolwenci i absolwentki MISH nie muszą przechodzić rozmowy kompetencyjnej. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku w rekrutacji liczy się ocena na dyplomie z końca studiów.

Rozmowa kompetencyjna

Jeśli nie jesteś absolwentką lub absolwentem MISH, to czeka Cię rozmowa kompetencyjna. Najważniejsze, co musisz wiedzieć, to że do określonego w IRK terminu powinieneś/aś wysłać formularz z dwoma wybranymi przez siebie tematami, o których chcesz rozmawiać z komisją. Tylko pamiętaj, tematy rozmowy nie mogą powtarzać tematu pracy dyplomowej! Co do punktacji, to szczegóły znajdziesz w powyższych linkach. Jeśli chodzi o samą rozmowę, to odsyłamy do odpowiedniego poradnika.

Jeżeli jesteś po MISH (może to być jakikolwiek MISH w Polsce!), to oczywiście rozmowa Cię nie dotyczy a to, czy się dostaniesz, zależy od ocen otrzymanych na koniec studiów – szczegóły również w IRK!

Pierwsze integracje

Podczas rozmowy kompetencyjnej komisja się w Tobie zakochała i dostałeś/aś upragnione 35 punktów? Może trochę mniej, ale już wiesz, że kolejne dwa lata spędzisz na II stopniu MISH, ale nie wiesz, jak w ogóle zacząć? Albo jesteś jeszcze przed rozmową i chciałbyś/chciałabyś porozmawiać z kimś, kto już to przechodził?

W tym miejscu znów odsyłamy do Poradnika Pierwszaka, abyś przeczytał/a o pierwszych integracjach! Pierwsze spotkania są nie tylko dla świeżo upieczonych maturzystów. Możesz śmiało wpaść i poznać innych przyszłych magistrów, lub wypytać o cokolwiek starszych kolegów i koleżanki, którzy, jako zaprawieni w bojach na II stopniu, będą mogli odpowiedzieć Ci na wiele nurtujących Cię pytań. Jeżeli nie możesz być na spotkaniach nic się nie martw! Poza tym, że możesz śmiało pisać do wszystkich mishowców na Facebooku, możesz też zwrócić się do pracowników sekretariatu, dyrekcji, czy opiekunów lat. Proponujemy najpierw próbować u innych studentów i studentek, a potem ewentualnie uderzać do sekretariatu, który ma bardzo dużo pracy (chociaż pracownicy deklarują, że zawsze znajdą czas dla studentów).

Co dalej?

Byłeś/aś na wielu spotkaniach, ale nadal jesteś nienasycony/a? Te wszystkie rozmowy tylko rozpaliły Twój niespokojny umysł? Zostawiłeś/aś wiele niedokończonych dyskusji? To nic! Przed Tobą kolejne integracje, na których załatwisz niedokończone sprawy i dopytasz o ostatnie wątpliwości na temat studiów…

Ale to nie wszystko! Czekają na Ciebie jeszcze dni adaptacyjne, podczas których możesz porozmawiać face to face z przedstawicielami interesujących Cię kierunków.

Po raz kolejny odsyłamy do naszego ukochanego Poradnika Pierwszaka!

Pierwsze rejestracje i inne obowiązki

Jeżeli chodzi o pierwsze rejestracje na zajęcia, to całość wygląda tak samo jak w przypadku pierwszaków na I stopniu, więc już wiesz, że odsyłamy Cię do Poradnika Pierwszaka. Dodatkowo proponujemy sprawdzić FAQ Mishowca. Jest jednak kilka zmian jeśli chodzi o pracę roczną, poziom egzaminu językowego, który musisz zdać, zajęcia dodatkowe oraz, oczywiście, sprawy związane z samą pracą magisterską, o których powinieneś/aś wiedzieć. Szczegóły poniżej!

  • Praca roczna. Pracę roczną pisze się pod kierunkiem swojego opiekuna naukowego (o nim w dalszej części).

Praca roczna dla MISH powinna być: Zaliczona na ocenę i zrecenzowana zgodnie z przyjętym formularzem recenzji (student dołącza pracę w formie elektronicznej i recenzję w formie papierowej podpisaną przez opiekuna pracy i tutora – jeżeli nie jest on opiekunem pracy – do dokumentów składanych do zaliczenia etapu) – nie zapomnij podpiąć jej pod etap w USOS! Za pracę dostajesz całe 4 ECTS i, co ważne, to jako student lub studentka II stopnia, piszesz tę pracę tylko na pierwszym roku. Na drugim roku zajmij się magisterką! Pracę roczną możesz również pisać pod kierunkiem innej osoby, jeśli tutor wyrazi na to zgodę.

  • ECTS’y, dyscypliny i plan. Tak samo jak w przypadku studiów na I stopniu, musisz w planie uwzględnić co najmniej dwie dyscypliny naukowe – z każdej po 10 ECTS minimum, a łącznie 60. Plan możesz ułożyć na spokojnie – październik jest miesiącem testowania zajęć. Kieruj się wskazówkami w Poradniku Pierwszaka!
  • Język obcy. Zapewne po I stopniu studiów władasz już jakimś językiem na co najmniej szalonym B2. Podczas studiów na II stopniu będziesz musiał/a to polepszyć!

Student jest zobligowany do końca V etapu lub II etapu studiów II stopnia studiów (zarówno w wypadku realizacji programu na jednym kierunku dyplomowym, jak i w wypadku realizacji dwóch programów na dwóch kierunkach dyplomowych) do zaliczenia: 1) zajęć, które potwierdzają kompetencje językowe na poziomie co najmniej B2+ (do tej puli nie wliczają się lektoraty języków obcych ani zajęcia z praktycznej nauki języka obcego) lub zdaniem egzaminu na poziomie wyższym niż B2.

  • Inne obszary. Kochasz swoje dwie dyscypliny i obcujesz tylko z nimi? Wyrwij się na 3 ECTS poza swój obszar:

Student jest zobligowany do końca V etapu lub II etapu studiów II stopnia studiów (zarówno w wypadku realizacji programu na jednym kierunku dyplomowym, jak i w wypadku realizacji dwóch programów na dwóch kierunkach dyplomowych) do zaliczenia: dowolnych zajęć, które należą do innego obszaru kształcenia (humanistycznego lub społecznego) niż kierunek dyplomowy lub kierunki dyplomowe (za nie mniej niż 3 punkty ECTS).

  • Magisterka tuż tuż! O swoim kierunku dyplomowym musisz poinformować dostatecznie wcześnie: Do końca pierwszego semestru I etapu studiów II stopnia student jest zobowiązany do złożenia pisemnej deklaracji o wybranym kierunku (lub kierunkach) dyplomowym. Jeszcze nie wiesz, jaki jest Twój kierunek dyplomowy? Koniec pierwszego semestru to za wcześnie? Bez obaw! Ta deklaracja jest potrzebna dla celów administracyjnych, później zawsze można ją zmienić, jeśli tylko będziesz chciał/a.
  • Zajęcia dodatkowe. Co? Na magisterce? Wyrób jedynie 3 ECTS z innego obszaru i nie zaprzątaj sobie głowy WF-ami, lektoratami, ogunami czy jakimikolwiek innymi zajęciami dodatkowymi, nie musisz ich robić!

Tutor

Tak samo jak studenci i studentki I stopnia powinieneś/aś wybrać swojego opiekuna naukowego, czyli tutora. Cała procedura wygląda tak samo, jak w przypadku studentów i studentek I stopnia, dlatego znów odsyłamy do Poradnika Pierwszaka. Tutaj jedynie wspomnimy, że nie musisz się tym na samym początku bardzo przejmować, ponieważ jeśli nie znajdziesz nikogo dla siebie do 31 października, wtedy Twoim Tutorem zostaje opiekun roku. Aby znaleźć sobie opiekuna naukowego masz czas do 15 marca.

Jeżeli na I stopniu Twoja współpraca z tutorem była dla Ciebie piękną przygodą i chciałbyś/chciałabyś ją kontynuować, możesz to oczywiście zrobić. Nie ma z tym żadnej papierkowej roboty, choć jeśli miałeś/aś przerwę w nauce, warto zgłosić tę współpracę koordynatorowi.

USOS

Zapewne miałeś/aś już do czynienia z tym cudownym systemem. Jeśli jednak nie byłeś/aś na MISH, powinieneś/aś poznać kilka tajników USOS, bez których życie na MISH nie ma sensu. Odsyłamy do Poradnika Pierwszaka, w którym jest wszystko w idealny sposób wytłumaczone. Zaznaczamy tylko, że nie musisz robić zajęć dodatkowych, które są tam opisane (hiśfiś, semiot, społdem) – to dla pierwszaczków z I stopnia.

To wszystko przyszły magistrze, mamy nadzieję, że spotkamy się niedługo w kuluarach MISHu!

Powodzenia z pracą magisterską!

Autor poradnika: Przemysław Wojenka, 11.05.2018 r.

Korekta: mgr Agnieszka Sobótka, Michał Pawłowski, Asia Nawrotkiewicz, Rafał Smoleń, Paweł Zalewski