Zgodnie z najstarszą tradycją, której korzenie pamiętają już tylko najstarsi mędrcy z gór, MISH ma własny obóz zerowy. Co roku jedziemy do Poronina w okolicach połowy września i fantastycznie się bawimy. SERIO trzeba jechać. Tylko tam poznasz tajniki studiów w Kolegium, których nie dowiesz się z żadnych regulaminów, wypytasz o ciekawe kierunki i zajęcia, wreszcie: poznasz większość ludzi ze swojego roku i sporo osób z lat wyższych, które chętnie podzielą się swoim doświadczeniem. W planie mamy masę atrakcji: góry, paintball teatry czy rozliczne wycieczki. Wystawimy własną sztukę, zrobimy mądrą debatę, wyszkolimy z zasad studiowania. Doświadczenie mówi, że ci z nas, którzy byli w Poroninie, są ze sobą bardziej zintegrowani i lepiej radzą sobie na studiach – lepiej ogarniają formalności i znają MISH za kulisami. Wiedza z obozu jest bezcenna, bez Poronina naprawdę trudno ją zdobyć.&n Zawsze jesteśmy otwarci nie tylko na pierwszaków z MISH-ów, lecz także na starszaków i absolwentów z tychże kierunków, a nawet innych miejsc (tak więc, jeśli chcecie, zabierzcie swoich znajomych).

Aktualne informacje o wyjeździe do Poronina i innych wydarzeniach znajdziecie tu.

Zachęcamy: serio, jedźcie. Oswoicie się z tym dziwnym miejscem, jakim jest MISH, przeszkolicie się z wszelkich zasad i regulaminów, usłyszycie ciekawe ploty, a przede wszystkim – to jest argument najważniejszy – poznacie się nawzajem, i ziomków ze swojego roku, i starszaków (bo i ci frekwencyjnie dopisują!). Więcej TAKICH okazji nie będzie – no, chyba że w następnym roku.

Rok w rok organizujemy sprawdzone punkty stałe wyjazdu, które chcemy opisać Wam pokrótce poniżej.

Szkolenia i warsztaty

Szkolenia i warsztaty są najważniejszą częścią każdego poroninowego wyjazdu. Co roku zagadnienia związane z kwestiami najważniejszymi dla studiowania przedstawiają starsi stażem stude Można od nich usłyszeć ciekawe informacje dotyczące rejestracji na zajęcia, układania planu zajęć, obsługi Uniwersyteckiego Systemu Obsługi Studiów (USOS). Wszyscy starsi uczestnicy chętni dzielą się doświadczeniami ze studiowania na ich wybranych kierunkach, jak również wskazówkami praktycznymi (czego unikać, jak pisać podania, jak zrobić 180 ECTS-ów w pół roku). Prawo precedensowe na MISH-u stosuje się nader często, dlatego gwarantujemy, że powiedzenie to zależy zacznie Was wkurzać najpóźniej drugiego dnia wyjazdu. Bez obaw. To norma.

Oprócz wiedzy praktycznej dotyczącej praktyki studiowania szkolimy z praw i obowiązków studenta, zaznajamiamy ze standardami dobrej jakości kształcenia uniwersyteckiego, mówimy takż dużo o zaangażowaniu w inicjatywy ogólnouniwersyteckie, o kołach naukowych i o postawie aktywnej. Wspomnimy także o inicjatywach samorządowych i powiemy, dlaczego warto się w nie zaangażować.

Chcemy także przedstawić Wam możliwości, jakie oferuje studentom Uniwersytet Warszawski. W tym celu przeszkolimy Was z kwestii socjalnych, abyście wiedzieli, jak i gdzie składać wnio stypendia, zapomogi czy miejsca w akademikach. Jednocześnie zaznajomimy Was z możliwościami uzyskania pomocy prawnej dla studentów, jak również instytucji mediacyjnych (np. Ombudsm UW). Powiemy Wam również, gdzie zgłosić się w przypadku kryzysu lub potrzeby pomocy psychologicznej. Uczulimy Was na przejawy dyskryminacji i wskażemy, komu zgłosić przejawy przem

Za każdym razem pojawiają się również szkolenia-niespodzianki, o których dowiecie się już na samym wyjeździe!

Debata

MISH kocha dyskusje. Tradycją Poronina są dyskusje o pracach znanych filozofów, kontrowersyjnych wynikach badań czy zagadnień ze świata polityki. Swoje zdolności oratorskie i retoryczn będziecie mieli okazję przećwiczyć podczas specjalnie przygotowanej debaty na temat wybrany przez Was (lub luźno zmodyfikowany) w specjalnej ankiecie. W latach poprzednich dyskutowaliśm in. o migracjach i prawach wyborczych migrantów, o szkalowaniu Papieża Polaka oraz o szkodliwości akcji marketingowej jednej ze znanych sieci marketów.

Linki do przykładowych debat z lat ubiegłych:

Sztuka

Kolejną tradycją wyjazdu jest wystawianie sztuki, najczęściej klasyka, napisanego od nowa i dostosowanego do formatu wyjazdu. W poprzednich latach widzieliśmy już Dziady, skecze Month Pythona, Romea i Julię czy Wesele. Wasze zaangażowanie bardzo się liczy – w końcu ktoś musi grać, aby oglądać mógł ktoś!

Linki do sztuk wystawianych w latach poprzednich:

Teatr Witkacego

Co roku oferujemy ograniczoną ilość miejsc na wybrany spektakl w Teatrze Witkacego w Zakopanem. Wyjście do teatru jest dodatkowo płatne dla chętnych. Zwykle po spektaklu mamy okazj spotkać się grupowo z aktorami i podyskutować na temat wystawianej sztuki.

Giełda kierunków

Będziecie mieli okazję porozmawiać z wieloma osobami, które studiują na różnych kierunkach w ramach MISH-u. Nie wiecie, co co pójść? Jesteście ciekawi, jak jest na wybranym przez Was kierunku? A może zwyczajnie chcecie się dowiedzieć, czym się różni Hetytologia od Ichtiologii? Giełda kierunków jest właśnie po to, abyście uzyskali odpowiedzi na taki i inne podobne pytania.<

Gra terenowa

Organizujemy specjalnie dla Was grę terenową po całym Poroninie. Tematyka co roku jest inna, choć zadania podobne. Nie chcemy tutaj zdradzać zbyt dużo. Zachęcamy Was do zabawy.

Wyjście w góry

Idziemy też w góry! Jeden dzień jest zarezerwowany na zdobywanie okolicznych szczytów! Jaka trasa? To się okaże!

Spotkanie z Dyrekcją Kolegium

Spotkanie z Dyrekcją jest bardzo ważne. Macie okazję skonfrontować nasze – studenckie – podejście do studiowania na MISH-u z podejściem Dyrekcji Kolegium. Przedstawiciele Dyrekcji opowiedzą Wam o procedurach na MISH-u i odpowiedzą na Wasze dodatkowe pytania.

Dodatkowo:

 • robi się wycieczki (takie tam na Słowacji, Zakopane i przyległości);
 • robi się też sport, duuużo sportu: piłka, siatka, kręgle, akwapark;
 • gra się w paintball;
 • tańczy s hula i swawoli (co kto woli: potańcówki, karaoke i poezja śpiewana, były też tańce na stole);
 • je się pizzę;
 • huśta się na huśtawce;
 • robi się ognisko;
 • sporo innych rz też się robi.

Gdzie nocujemy?

Tradycyjnie w pensjonacie p. Teresy Chowaniec w centrum Poronina [

Jak się zgłosić?

Zapisujcie się przez specjalny formularz od lipca do początków września, do którego link podawany jest co roku na naszym Facebooku. Nie zaszkodzi też oznaczyć siebie i znajomych na fejsie i zobaczyć, kto zamierza wybrać się z Wami; pamiętajcie jednak, że nie jest to równoznaczne z formalnym zgłoszeniem się na wyjazd!

Miejsc noclegowych jest bardzo dużo i zawsze dokładamy starań, by pojechali wszyscy chętni – jak dotąd, nie było z tym problemu. Anyway, gdyby takie problemy jednak wystąpiły, obowiązuje hierarchia. Pierwszeństwo mają pierwszaki z MISH-ów, dalej – starszaki z tychże kierunków, a następnie – studenci innych jednostek UW i spoza UW. Wszystkie pierwszaki też zagwarantowane miejsca w autokarze. A poza tym istotna jest kolejność zgłoszeń (w formularzu, nie na fejsie!). Dlatego zachęcamy Was: zapisujcie się i wpłacajcie hajsy jak najszybciej! Te same zasady stosują się do dostępnych miejsc w autokarze.

Ciekawe miejsca

Zakopane

Co tam można robić? Krupówki i Gubałówkę wszyscy chyba znają, więc wypiszemy tu punkty mniej oczywiste.

Poronin

Mamy tam następujące ruiny:

 • Galicowa Grapa – upadła skocznia narciarska K30. Jak mówi Wikipedia, “Dziś jest w bardzo z stanie i wymaga gruntownego remontu. Należy do klubu LKS Poroniec”.
 • Gminny Ośrodek Kultury – to w tym miejscu przed laty stał słynny pomnik Lenina, który chciał wysadzić sam marszałek Niesiołowski, a także jego muzeum (Lenina). Tutaj przeczytasz historię Wodza w Poroninie, a także historię jego wielkiego muzeum.
 • Wszystkie prawomyślne źródła podają, że Wódz Rewolucji wraz z Nadieżdą Krupską uprawiali poranne wycieczki do poronińskiego urzędu pocztowego – też możemy.
 • Poroniańska Kuźnia – Kośne Hamry – fundamenty fabryki narzędzi, ale serio, aż tak to się nam tam nudzić nie będzie!
 • Przysiółe Stasikówka – zabytkowe domy góralskie – chyba niezrujnowane.
 • Szlak Oscypkowy. Konkretnie można odwiedzić bacówkę pana Jarząbka, o której piszą tak:

Bacówka Stanisława Jarząbka znajduje się przy malowniczej drodze z Gliczarowa do Poronina. Baca sprawuje swoją pracę, kontynuując stare rodzinne tradycje, skupiając się głównie na produkcji oscypków i bundzu. Dobry baca ma dużo owiec, dlatego Jarząbek wspólnie z kilkoma juhasami wypasają ponad 600 sztuk. Dla turystów to jest prawdziwa gratka odwiedzić Jarząbka, który nie tylko produkuje świetne oscypki, ale i nigdy nie opuszcza go humor.

Same dobre rzeczy się kroją. Zapraszamy wszystkich przeserdecznie! Pamiętajcie: do Poronina się wraca!